top of page

İstanbul ikametli müzisyen/şarkı yazarı.

 

Cihan Bilgin ya da gerçek adıyla Taha Cihan Saldıraner, 1989’da Kadıköy'de doğdu. 2013’te, sözü ve müziği kendisine ait olan akustik gitar merkezli şarkılarını yayımlamaya başladı. 2014’te Tamam O Zaman, 2017’de ise Galaksiler adını taşıyan alternatif/indie rock tınılarına hakim müzik gruplarını kurdu; bu süre zarfında İstanbul’un kült sahnelerinde vokal/gitar olarak birçok konser verdi.

Başta indie elektronik (indietronica) olmak üzere türler arası bir yelpazede üreten Cihan Bilgin 2020’de, prodüktörlüğü Ozan Kınasakal (Particles) tarafından yapılan “Kraterler” isimli ilk yasal teklisini bağımsız olarak yayımladı. 2021’de, “Her Şey Yolundadır Umarım” isimli mini belgesel ve aynı adı taşıyan film müzikleri albümünü paylaştı. Aynı yıl, prodüksiyonu Ömer Çelik (Soft Analog) imzası taşıyan "Neyse Ne" isimli ve prodüktörlüğü Kerkayas tarafından yapılan “Karadelik" isimli teklilerini yayımladı. 2022’de, prodüktörlüğünü Alazkara’nın üstlendiği “Televizyon” isimli teklisini çıkardı. 2023’te ise kapak tasarımı hem gerçek hem de yapay zeka tarafından hazırlanan “Gerçek” isimli teklisini bağımsız olarak yayımladı. Son olarak prodüktörlüğü sırasıyla Keven ile Akın Orbay tarafından yapılan “Biraz Da Senden" ve “Kendi Kendine” isimli teklilerini Shalgam Records etiketiyle piyasaya sürdü.

İnsanların tüketim toplumu içinde kaybolduğu günümüzde Cihan Bilgin; indie, blues ve elektonik müziğin çarpışmasıyla oluşan parçalarını anlamlı lirikler, sade ritimler ve tekrarlı sololar eşliğinde bağımsız müzik dinleyicisine ulaştırmayı amaçlıyor.

Cihan Bilgin

Basın Bülteni

bottom of page