top of page

İstanbul ikametli müzisyen/şarkı yazarı.

Cihan Bilgin ya da gerçek adıyla Taha Cihan Saldıraner, 1989’da Kadıköy'de doğdu. 2013'te akustik gitar merkezli şarkılarını yayımlamaya başladı. “Tamam O Zaman” ve “Galaksiler” gibi dönemin indie rock, synth pop tınılarına hakim müzik gruplarında vokal/gitar olarak İstanbul'un kült sahnelerinde birçok konser verdi. Sofar (İstanbul) konserindeki "Kraterler" performansıyla dikkatleri üzerine çekti. Aynı parçanın, prodüktörlüğü Ozan Kınasakal tarafından yapılan versiyonu ve Tolga Tarhan tarafından hazırlanan klibi ise 2020 yılında tüm yasal platformlarda yerini aldı.

2021 yılında “Her Şey Yolundadır Umarım” isimli mini belgesel ve aynı adı taşıyan akustik albümüyle ses veren Cihan Bilgin, prodüktörlüğü Ömer Çelik (Soft Analog) tarafından yapılan "Neyse Ne" isimli şarkısını ve Kerkayas prodüktörlüğünde hazırlanan "Karadelik" isimli teklisini, BBI Music Co. etiketiyle dinleyicilerin beğenisine sundu. Takvimler 2022 yılını gösterdiğinde ise prodüksiyon işlemleri Alazkara tarafından yapılan "Televizyon" isimli parçasını, 2023 yılında ise kapak tasarımı hem gerçek zeka (RI) hem de yapay zeka (AI) tarafından hazırlanan “Gerçek” isimli son şarkısını bağımsız olarak yayımladı.

İnsanların tüketim toplumu içinde kaybolduğu günümüzde Cihan Bilgin; indie, blues ve elektonik müziğin çarpışmasıyla oluşan parçalarını anlamlı lirikler, sade ritimler ve tekrarlı sololar eşliğinde bağımsız müzik dinleyicisine ulaştırmayı amaçlıyor.

Cihan Bilgin

Basın Bülteni

bottom of page